Konut kredisi kaç günde sonuçlanır?

banner
Konut kredisi kaç günde sonuçlanır?

Herkesin aklından geçen soruya cevap verelim hemen. Konut kredilerin belli bir süresi vardır ve bu süreçlerin pürüzsüz olması halinde ortalama 5 iş gününde sonuçlanan bir kredi türüdür. Bu süreçler sırasıyla ön onay, onay, ekspertiz ve tapu aşamalarından oluşmaktadır.

Ön onay aşaması bankanın herhangi bir evrak değil, sadece talep eden kişin bankalar ile çalışmasına TCK numarasına bakarak verdiği onaydır. KKB denilen sistem üzerinden kredi, kredi kartı gibi bankalar ile çalışma düzenin bakılarak kişiye onay veya ret verildiği aşamadır.

Ön onaydan geçen kişi onay aşamasına geçmiş olur. Banka bordrolu çalışanlar için;

-Maaş bordrosu

-İş yeri imza sirküleri

-Tapu fotokopisi

Vergi levhalı çalışanlar için;

-İmza sirküleri

-Vergi levhası

-Bilanço-gelir tablosu

-Faaliyet belgesi

-Tapu fotokopisi talep eder.

Evrakları tamamladığınızda bankalar ortalama 1 iş günü içerisinde size onay veya ret olarak cevap verecektir. İşleminizin erken bitmesini istiyorsanız bankaların sizden istediği evrakları eksiksiz olarak vermeniz gereklidir. Eksik evraklar tamamlayıncaya kadar başvurunuz işleme alınmayacaktır.

Ekspertiz Aşaması

Onay aşaması olumlu olan kişiler ekspertiz aşamasına geçer. Ekspertiz evi tapuda, belediyede ve yerinde incelerek hem fiyat hem de krediye uygunluğu için rapor gönderir. Belediyede ve tapuda bir gecikme olmaz ise eksperin raporu göndermesi 3 iş günü sürmektedir.

Tapu Aşaması

Ekspertiz raporu olumlu ve istediğiniz kredi tutarına yetiyorsa tapu aşamasına geçersiniz. Tapu harçlarını yatırıp ve belgeleri tapuya teslim ettikten sonra tapu randevusuna göre tapu işlemini tamamlarsınız. Tapuda bir yoğunluk yoksa 1 iş günü içerisinde tamamlanır.

Kaynak: Konutkredisi.com.tr

Konut Projeleri » Konut Haberleri » Konut kredisi kaç günde sonuçlanır?
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ