Konut kredisi başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler

banner
Konut kredisi başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Satın alınacak ev için kredi kullanımına karar verildiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta alınacak evin krediye uygun olup olmadığının öğrenilmesidir. Dikkat edilmesi gereken konuları sıralayacak olursak;

Konutların hisseli tapuya sahip olup olmadığı araştırılmalıdır. Hisseli tapulu konutlara bankalar kredi vermek istemezler. Konut alacak kişinin bu hisseden daha fazla hisse değeri olsa bile bankalar bu duruma sıcak bakmazlar. Konut üzerindeki hissedarın haklarının korunması için bu uygulama yapılmaktadır. Borç ödenmezse ve evin satışı gibi bir durum söz konusu olursa diğer hissedarların bu duruma itirazı söz konusu olabileceği için kredi işlemleri oldukça karmaşık bir hal alır.

Konutların üzerinde ipotek olmaması gerekmektedir. İpotek derecelerine göre hak sahipliği durumları gündeme gelir. Bu durumda bankalar da başka kişiler de kurumların ipotek olduğu konutlar için kredi kullanmak istemezler. Borç ödenmezse evin satışı dile getirildiğinde ipoteğe ortak olan kişi veya kurumlar arasında sıkıntılar çıkabilir.

Kat irtifakı tapusunun mevcut olması ise ayrı önemli bir konudur. Bu inşaatı henüz tamamlanmamış olan binalarda daire hissesine düşen arsa tapusu anlamına gelmektedir. Eğer bu tapu yoksa kredi kullanımı söz konusu olamaz.

Konutun kat mülkiyeti mutlaka olmalıdır.

Evin yüzde seksenlik bir kısmının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Proje aşamasındaki konutlar için kredi kullanılabilmektedir. Ancak inşaat şirketinin banka ile anlaşmalı olması gerekmektedir.

Konut Projeleri » Konut Haberleri » Konut kredisi başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ