Konut alımı sonrası yapılması gerekenler

banner
Konut alımı sonrası yapılması gerekenler

Alınacak konut belirlendi, ödeme planı hazırlandı. Şimdi sıra yasal prosedürleri gerçekleştirmekte. Gözünüzün korkmasında gerek yok, yasal işlemler düzenli bir sırala yapıldığı takdirde bir veya iki iş günü içerisinde halledilebiliyor.

İlk olarak konutun bulunduğu belediyeden rayiç bedeli almaktır. Bu bedelin anlamını bilmeyenler için hemen açıklayalım; belediyenin sorumlu olduğu bölgede satın aldığınız evin metrekare fiyatı oradaki en alt limitin üzerinde olmalıdır. Bu durumun resmileştirildiği belge rayiç belgesidir. Bedel yanlış aktarılırsa ceza uygulanması durumu söz konusu olur.

İkinci adım olarak satıcı ve alıcı iki ayrı tapu harcı yatırır. Bu bedelin yanında tapu döner sermaye bedeli de yatırılmalıdır. Daha sonra elinizdeki evraklarla tapunun kapısını çalabilirsiniz. Bu evraklar da; kimlik aslı ve fotokopisi, satıcıdan bir, alıcıdan iki adet fotoğraf, tapu aslı ve fotokopisi, belediyeden alınacak evin borcu yoktur yazısı (rayiç bedel alırken halletmenizde fayda var), kredi kullanılıyorsa bankaya ait ipotek evrakları.

Randevu işlemi yoksa tapu işlemleri o gün içerisinde halledilebilir. Evin yasal olarak sahiplerinin sayısı biri geçiyorsa tapuda bulunmaları gerekir veya vekalet vermelidirler. Ev ipotekliyse alıcının bu ipoteği kabul etmesi şarttır. Miras konumunda konut alımı ise daha farklı işlemektedir. Veraset ve intikal belgesi mirası bırakanın ölümünden sonra dört ay içerisinde teslim edilmelidir.

Konut Projeleri » Konut Haberleri » Konut alımı sonrası yapılması gerekenler
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ