Kira sözleşmesi nasıl feshedilir?

banner
Kira sözleşmesi nasıl feshedilir?

Kiracı ve ev sahibi arasında yapılan kira sözleşmeleri belirli süreli ve belirsiz süreli olmak üzere iki ayrı kolda inceleniyor. Peki bu durumda kira sözleşmesi nasıl feshedilmelidir? Nasıl bir yöntem uygulanmalıdır? Bu konuda iki tarafın mağdur olmaması için gerekli işlemler nelerdir? Bunlarla ilgili detaylara bakmak gerekirse;

Sözleşmede amaç iki tarafında mağdur olmasını engellemek ve ödenecek kira bedeli durumunu belli bir düzene sokmaktır. Sözleşmeyi feshetme durumu kiracılar tarafından daha çok dile getirilen bir durum oluyor.

Süreli sözleşmelerde belirlenen süre dolduktan sonra eğer iki tarafta kira durumunu devam ettiriyorsa sözleşme belirsiz süreli olarak kendiliğinden yenilenmiş oluyor. Belirsiz süreli kira kontratı yapıldığında taraflarda biri daha uzun sürede dolacak bir fesih tarihi belirlemiş olabilir. Ancak yasal olarak belirlenen kira sözleşmesi feshi dönemlerinde ve fesih bildirim sürelerine uygunluğa göre işlemler gerçekleştirilebilir. Bu dönem geçtiyse taraflar bir sonraki fesih dönemine kadar beklemek zorundadır.

Kira kontratı feshi nasıl yapılır? Şöyle ki sözleşmede belirlenen süre zarfı bittiği zaman fesih işlemleri gerçekleştirilebilir. Eğer belli bir zaman zarfı verilmemişse altı aylık kira döneminin sonu için üç aylık fesih bildirim süresine uyularak işlemler gerçekleştirilebilir. Ev sahibi ve kiracı arasında anlaşmaya varıldığı takdirde iki tarafa da uyan vakitlerde anlaşmanın feshi de yapılabilir. Karşılıklı anlayış mevcut olduğu sürece kira sözleşmesi nasıl feshedilir sorusuna verilecek yanıt ve işlemler oldukça hızlı ve kolay bir şekilde olmaktadır.

Konut Projeleri » Konut Haberleri » Kira sözleşmesi nasıl feshedilir?
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ