İnşaat sektöründe bir ilk: Usta eğitimleri programı başladı

banner
İnşaat sektöründe bir ilk: Usta eğitimleri programı başladı

İnşaat sektöründe gerçekleştirilecek program ile bir ilk yaşanacak. Usta eğitimi programları ile inşaat sektöründe geçici belge ile çalışan yüzbinlerce usta mesleki yeterlilik belgesi alacak. Türkiye ekonomisinde oldukça güzel bir gelişme sayılacak eğitimler usta belgesi almak isteyen çalışanlar için sevindirici oldu. Sektör çalışanları gelecekte bu belgeyi almanın çok iyi olacağını dile getirdi.

Türkiye’nin tüm illerinde organize edilecek bu eğitimler ile sektörde çalışan ustaların mesleki niteliklerinin geliştirilmesi sağlanacak. Söz konusu usta eğitimlerinden şimdilik hali hazırda “Geçici Ustalık Yetki Belgesi” ile çalışan 384 bin usta faydalanacak. Önümüzdeki süreçte bu sayının artırılması hedeflenmekte olduğu öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı açılıştaki konuşmasında “Bu çok önemli işbirliğinin, inşaat sektörümüz ve inşaatlarda çalışan ustalarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin ekonomik büyümesinin nişanesi olacak şehirleri oluşturmanın gayreti içindeyiz. Hedefimiz, ülkemizin mesleki hizmet standartlarını gelişmiş ülkeler seviyesine ve hatta üstüne çıkarmaktır. Bu hedefe ulaşmanın gerektirdiği ilk şey; mühendislik, planlama, mimarlık ve yapı müteahhitliği gibi alanlarda çalışanların, kayıt altına alınması ve yeterliklerinin belgelendirilmesidir. 2010 yılında gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler ile inşaat ustalarının kayıt altına alınması, eğitimleri ve belgeli usta çalıştırılması konusunda, ilk ciddi adımı atmış olduk. Bu kapsamda, şu anda, yaklaşık 384 bin kişinin verdiğimiz Geçici Ustalık Yetki Belgesi ile çalışmaktadır.” dedi.

Konut Projeleri » Konut Haberleri » İnşaat sektöründe bir ilk: Usta eğitimleri programı başladı
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ