İnşa halindeki konut projesinden ev almanın püf noktaları

banner
İnşa halindeki konut projesinden ev almanın püf noktaları

Ev kirası ödemektense her ay belli bir miktar kredi taksidi ödeyerek ev sahibi olmak çoğu kişi için daha mantıklı bir seçenek haline geliyor. Projelerden ev almak ise en uygun zaman oluyor konut sahibi olabilmek için. Ancak projeden ev alırken inşa halindeki bir projeden ev almakla, tamamlanmış bir evi almak arasında bile farklar var.

İnşa halindeki bir projeden konut alınacaksa müteahhitler ile görüşmek en akılcı çözüm olacaktır.

İncelenmesi gereken birçok nokta vardır proje ile ilgili. Projeyi yaptıracak firmanın borçları var mıdır, daireleri yaptıracak sermaye mevcut mudur, malzemeler ve iş gücü tam mıdır gibi durumların mutlaka incelenmesi gerekir.

Projenin veya inşaatın yapı ruhsatı mutlaka incelenmelidir. Daireyi garanti altına alma açısından ruhsatta belirlenen yer ile makette belirlenen yerlerin aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Satış metrekaresi ve kullanım metrekaresi arasında ciddi farklar olabilir. Dairenin bulunacağı cephe gibi önceden anlaşılan durumların bozulmadığı mutlaka incelenmelidir. Bunları projeyi inceleyerek yapabilirsiniz.

Satış Vaadi ve İnşaat Sözleşmesi, tapu dairesinde resmi senetle imzalanmış olmalıdır. Yoksa hiçbir geçerliliği yoktur. Dairenin bitiriliş tarihi, geç teslim edilmesi halinde ne olacağı hususları mutlaka sözleşmeye eklenmelidir.

Her türlü maliyet hakkında ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Dairenin genel giderlerinin fazla olması konut sahibinin hoşuna gitmeyecek bir durumdur.

Sözleşmede satılamaz maddesi olup olmadığı alış amacına göre incelenirse mülk sahibi ona göre hareket edebilir.

İskân Belgesi, kredi ve ödeme seçenekleri ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Beraber çalışılacak müteahhit ve daha önce yaptığı projelerin incelenmesi güvenilirliği arttıracaktır.

Konut Projeleri » Konut Haberleri » İnşa halindeki konut projesinden ev almanın püf noktaları
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ